Zemřel významný zoolog a vědec profesor Jan Zima

Ústav biologie obratlovců AV ČR, v.v.i., s hlubokým zármutkem oznamuje, že

dne 26. 3. 2019 ve věku 66 let zemřel uznávaný zoolog, excelentní vědec a bývalý ředitel Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR, profesor Jan Zima.

Profesor Jan Zima se ve svém výzkumu zabýval srovnávací a evoluční cytogenetikou, systematikou, fylogenezí savců a dalších obratlovců a rovněž ochranářskou biologií. Patřil mezi kapacity v oboru a uznávané autority. Publikoval v prestižních zahraničních časopisech a vydavatelstvích, byl rovněž autorem řady úspěšných knižních publikací, mimo jiné známé knihy a bible studentů přírodovědeckých fakult Zoologie obratlovců. Mezi jeho poslední projekty patřila příprava druhého vydání Atlasu evropských savců v rámci společného projektu The European Mammal Foundation (www.european-mammals.org).

Kromě vynikajícího vědce byl profesor Zima také významnou osobností v organizaci vědeckého výzkumu v České republice. Na Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR působil jako ředitel, byl členem Akademické rady AV ČR a byl rovněž členem vědeckých rad 7 vysokých škol a 4 výzkumných ústavů. Byl klíčovou osobností české vědy.
Je mi to strašně líto. Byl to výborný odborník a férový člověk. Měla jsem ho moc ráda, bude nám všem moc chybět,“ řekla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, kterou zpráva o Zimově úmrtí zastihla na pracovní cestě v Ománu.
Jeho ztráta hluboce zasáhla jeho kolegy a přátele.
Rodině vyjadřujeme upřímnou soustrast.

 

Soubor ke stažení

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email