Terénní stanice Mohelno

Ústav biologie obratlovců AV ČR, v.v.i. nabízí školským zařízením areál Mohelského mlýna pro výuku a soustředění žáků a studentů na všech úrovních vzdělávání. Zařízení mohou využít i zaměstnanci a široká veřejnost k rekreaci.

Objekt je vhodný k celoročnímu provozu. Mohelský mlýn se nachází v srdci malebné přírody Třebíčska, v lokalitě obce Mohelno, v okrese Třebíč, kraj Vysočina. V okolí obce se nachází národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step a vodní nádrž Mohelno na řece Jihlavě.

Ubytování

Nabízíme Vám ubytování v několika budovách areálu mlýna. Celková kapacita objektu je 42 lůžek.
Kapacita hlavní obytné budovy mlýna je 19 lůžek. Pokoje jsou tří až sedmilůžkové vybavené novým vnitřním zařízením. K dispozici je kuchyň s jídelnou pro cca 12 osob, v každém patře koupelna se sprchovým koutem nebo vanou a s WC.
Kapacita výměnku jsou 4 lůžka. Výměnek je opraven ve vesnickém stylu, má vlastní kuchyň, společenskou místnost a oddělenou ložnici, vlastní WC i koupelnu se sprchovým koutem.
V nově renovované hospodářské budově se v patře nachází 8 jedno- až čtyřlůžkových pokojů s celkovou kapacitou 19 lůžek. Pokoje mají vlastní koupelny a WC. K využití je také útulná společenská místnost. Pokoje jsou vybaveny novým stylovým nábytkem a nabízí veškerý komfort.

Zázemí

Středisko je účelně zařízeno, návštěvníkům a hostům je k dispozici kromě ubytování školící místnost, venkovní posezení s grilem, ohniště, letní kuchyně.
Školící místnost v přízemí hospodářské budovy má kapacitu 25 – 35 osob. Je vybavena vlastní kuchyňskou linkou, konferenčními židlemi s přídavnými stolky, dataprojektorem, plátnem a magnetickou tabulí. Vybavení učebny venkovními roletami umožňuje pohodlné promítání, stejně tak jako variabilitu prostoru s dostatkem světla.

Nabízíme možnost zajištění výukových denních programů biologického zaměření pro ZŠ a SŠ.
V přízemí hospodářské budovy je možnost využití prostor ve 2 terénních laboratořích.
Pro chvíle odpočinku dobře poslouží venkovní kryté posezení s grilem s kapacitou pro 40 osob. K aktivnímu odpočinku můžete využít pingpongový stůl, ruské kuželky, venkovní mikádo, šipky, kroužky na cíl, air hockey (šprtec).

Stravování

V každé budově a patře je kuchyňka vybavená sporákem, lednicí, nádobím, mikrovlnnou troubou a varnou konvicí k možnosti vlastního vaření. Ke stravování lze využít přilehlou letní kuchyni. Je vybavena výdejnou stravy se servírovacím okénkem a odstavným vozíkem na použité nádobí a dále umývárnou nádobí s kuchyňskou linkou a myčkou nádobí.

Stravu si lze objednat v místní restauraci s dovozem do areálu mlýna (Restaurace a řeznictví U Staňků, kontakt: 568 642 307, 602 755 758) za příznivé ceny. Dovoz stravy probíhá ve várnicích a v areálu je servírován na erárním nádobí (buď restaurací včetně umytí nádobí nebo samostatným výdejem).

V obci je samoobsluha s potravinami (Market u Nováčků) – otevírací doba 6:00 – 17:00, dvě restaurace, v obci ordinuje praktický i dětský lékař.

Doprava

Před areálem je parkovací plocha pro cca. 5 osobních aut.

Do Mohelna je realizována pravidelná autobusová přeprava z Dukovan, Oslavan, Kralic nad Oslavou, Náměště nad Oslavou. Do Náměště nad Oslavou jezdí vlaková i autobusová doprava ze směrů Brno, Jihlava, Třebíč, České Budějovice. Vzdálenost terénní stanice od autobusové zastávky v Mohelně je 2,6 km (50 min. pěšky). Spoje najdete zde.

Informace k ubytování

Hlavní budova není k dispozici, je v dlouhodobém pronájmu.

Cena za objekt (hospodářská budova a výměnek (26 + 4 lůžka) + venkovní prostory, letní kuchyň): 4000Kč/noc. 

Cena za jednotlivce: 225,-Kč/lůžko/noc.

Cena výměnek: (4 lůžka) – 900,-Kč/noc.

Využití areálu bez ubytování – denní akce (učebna, letní kuchyň, přístřešek): 1000,-Kč/den.

Cena za energie bude vyúčtována zvlášť dle skutečné spotřeby po ukončení pobytu.

Ceny jsou uvedeny v Kč včetně DPH.

Platba: převodem před nástupem na pobyt.

Nástup na pobyt: po dohodě s paní Pospíšilovou (kontakt níže), přesný termín předání areálu nutno dohodnout min. 3 dny předem u pí. Staňkové na tel. 797 630 800.

V ceně je zahrnuto použití lůžkovin a povlečení, není-li dáno jinak. Ubytovaní jsou povinni použité povlečení svléct a umístit u vstupu do každé budovy, dále po sobě zajistit hrubý úklid. V budovách se chodí v přezůvkách. Nabízíme možnost ubytování se psy pouze v budově výměnku mlýna (mimo koberce).
Návštěvníci jsou povinni respektovat provozní řád. Odkaz zde.

Ústav biologie obratlovců AV ČR, v.v.i. si vyhrazuje právo na změnu v harmonogramu v případě konání vědeckých a výukových akcí pořádaných ústavem.

Odkaz na meteostanici stepi zde.

Co vidět v okolí:

V areálu Mohelského mlýna můžete vidět tři funkční vodní elektrárny z 30. let (METAZ, Francisova turbína, Kaplanova turbína). Možnost komentované prohlídky. V budově mlýnice můžete navštívit celoroční výstavu Surrealistické galerie Čertův ocas (denně od 9 do 11 hod).

Nová naučná stezka

Připravili jsme pro Vás krátkou naučnou stezku, která vede pod hadcovou stepí. Na jejích šesti zastaveních se dozvíte mnoho informací o hmyzu a rostlinách Mohelenské hadcové stepi a jejího okolí, o biodiverzitě a jejím významu pro člověka, o ochraně přírody i o právě zakládané genetické bance.

Mohelenská hadcová step

Patří k těm nejpozoruhodnějším a nejcennějším rezervacím v ČR. Uvidíte tu unikátní stepní louky a až 120 m vysoké skalní ostrohy nad meandrem řeky Jihlavy. Toxické hadce v podloží způsobují zakrslý vzrůst některých rostlin

Koupání

Bezprostředně u mlýna teče řeka Jihlava, která nabízí letní mělké osvěžení v okolí splavu.
Milovníci koupání mohou využít nedaleké pláže Dalešické přehrady, např. Hartvíkovickou s písčitou pláží vzdálenou cca 15 km od Mohelského mlýna.

Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany má od roku 1994 vlastní moderní Informační centrum. Srozumitelnou formou v něm přibližuje veřejnosti svůj bezpečný provoz i otázky jaderné energetiky.

Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou postavený na skalnatém masívu na levém břehu řeky Oslavy patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. V roce 2001 byl areál zámku prohlášen Národní kulturní památkou.

Bible kralická

V Kralicích nad Oslavou se nachází Památník Bible kralické. Bible kralická představuje vrchol české reformace, byla přeložena převážně z řečtiny a hebrejštiny a vytištěna v Kralicích n. Osl. v českobratrské tiskárně v letech 1579 – 1613.

Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť

Třebíč patřila k významným střediskům židovské kultury na Moravě a unikátně zachovaná židovská čtvrť je němým svědectvím soužití Židů a křesťanů. V roce 2003 byla Bazilika sv. Prokopa  a židovská čtvrť zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Pivovar Dalešice

Nedaleko od Mohelna můžete navštívit pivovar v Dalešicích, s tradicí vaření piva už od 17. století. V roce 1980 prožil objekt patrně nejslavnější období své historie, kdy jeho exteriéry i interiéry využil režisér Jiří Menzel k natočení slavného filmu Postřižiny na motivy povídek Bohumila Hrabala.

 

Školící středisko Mohelský mlýn (Mohelno 134)
Ústav biologie obratlovců AV ČR, v. v. i.

Mohelno 134
675 75 Mohelno
IČ: 68081766
DIČ: CZ68081766

Kontakt:

Věra Pospíšilová

Tel.: +420 543 422 514
pospisilova@ivb.cz

Kontakt

+420 543 422 514
pospisilova@ivb.cz

Adresa

Mohelno 134
675 75