Barbora Pafčo získala cenu Prémie Otto Wichterleho 2021

Čtyřiadvacet výrazných mladých vědeckých talentů letos získá prestižní ocenění Akademie věd ČR: Prémii Otto Wichterleho pro rok 2021. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v pražské Lannově vile v úterý 29. června 2021, ceny laureátům předá předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Mezi oceněnými byla i vědkyně z Ústavu biologie obratlovců AV ČR Barbora Pafčo.

Výzkumem evoluce a ekologie parazitů se Barbora Pafčo (nar. 1988) zabývá už od dob studia biologie na Masarykově univerzitě. Specializuje se na přenos patogenů mezi volně žijícími zvířaty, zejména primáty, a člověkem. To je významné nejen kvůli přímým dopadům na zdraví lidí i zvířat, ale i z hlediska ochrany biodiverzity a ekosystémů. K dalším vědeckým specializacím mladé vědkyně patří studium mikrobiomu u lidoopů včetně lidí.

Barbora Pafčo, která v Ústavu biologie obratlovců AV ČR působí od roku 2018, se diagnostikou parazitů u primátů zabývá rovněž v terénu. Za posledních deset let absolvovala několik terénních pobytů v Africe: ve Středoafrické republice, Kamerunu, Konžské republice, Tanzanii a Rwandě.

Spolupracuje s prestižními pracovišti v USA (Cornellova univerzita v Ithace, Minnesotská univerzita) a v Japonsku (Kjótská univerzita, Univerzita Oita). Se zdejšími vědci konzultovala již svou diplomovou, později disertační práci a absolvovala zde také postdoktorandské pobyty.

Více o ceně zde.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email