Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců AV ČR získal čestnou medaili Akademie věd

Dnes nestačí být špičkovým vědcem, to je podmínka nutná, ale stále roste oprávněný tlak na to vysvětlit veřejnosti srozumitelně to, co děláme, neboť velká část peněz na vědu jde z kapes daňových poplatníků,“ řekla při ceremoniálu ve středu 29. ledna předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová s tím, že laureáti dělají Akademii tu nejlepší službu, a to nejlepší jméno.

Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za zásluhy v popularizaci vědy získal Martin Šálek, který se zaměřuje na široké spektrum témat. Je mezi nimi ochrana sýčků ve střední Evropě, podpora biodiverzity v zemědělské krajině, alternativní management ekosystémů a ochrana přírody, šíření invazivních druhů nebo záchrana losa evropského v ČR a mapování výskytu sov.

Popularizace je přirozená součást vědecké práce: média mají obrovskou moc a my potřebujeme spolupracovat s lidmi, potřebujeme jejich pomoc a určitý tlak. Například v době plošného trávení hrabošů pomohl tlak médií, občanských iniciativ i vědeckých institucí, a podařilo se to zastavit. Ještě není úplně vyhráno, ale úspěch to byl,“ řekl Martin Šálek s tím, že žijeme v době změn způsobených člověkem a jeho způsobem hospodaření: změn klimatu, šíření nepůvodních druhů, vymírání těch původních…

Mezi jeho největší propagační úspěchy patřil například návrat velkých kopytníků do rezervace v Milovicích, o kterém informovala řada tuzemských i zahraničních médií včetně New York Times či BBC. Tomuto projektu se věnoval i časopis Science.

 

Na titulním obrázku zleva: Václav Krištůfek, Zdeněk Drahota, Alena Sumová a Martin Šálek

Zdroj: http://www.avcr.cz/cs/o-nas/aktuality/Ctyri-vyrazni-vedci-ziskali-cestne-medaile-Akademie-ved/?fbclid=IwAR1m7i9-QE1bz0qBcluFo0cR01yzf-q3upU7h8e_yR3gR4ewaasUZGAkomM

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email