UBOGEN – nová služba na Ústavu biologie obratlovců pro veřejnost

Povedlo se Vám při kroužkování ptáků odchytit jedince, kterého neumíte jednoznačně určit nebo si chcete potvrdit výskyt vzácného druhu? Zajímá Vás pohlaví u jedinců druhu, kde se samci a samice na první pohled neliší? Našli jste pero, trus, srst a chtěli byste vědět, komu patří? Na tyto otázky umí často spolehlivě odpovědět (poměrně jednoduché) analýzy genetické informace (DNA). Přestože máme největší zkušenosti s analýzami u ptáků, je možné stejným způsobem analyzovat i jiné skupiny živočichů (obratlovců).

Služby, které nabízíme:

  • molekulární určování pohlaví
  • determinace (pod)druhů
  • a další složitější genetické analýzy dle domluvy

Jak to probíhá?

Pokud máte sebraný vzorek nebo teprve nápad, co byste rádi zjistili, nejprve nás prosím kontaktujte na níže uvedený mail. Ke každému vzorku přistupujeme individuálně, a tak se společně nejprve dohodneme, jaké jsou možnosti zjistit to, co by Vás zajímalo. Probereme spolu proveditelnost, případný sběr vzorků, jak dlouho to bude trvat a kolik to bude stát. Tato úvodní konzultace je pro každého z Vás samozřejmě zcela zdarma bez ohledu na to, jestli se na spolupráci domluvíme nebo ne. Je možné se sejít i osobně na detašovaném pracovišti ÚBO ve Studenci (okres Třebíč, viz níže).

Jak uchovávat vzorky?

Pro úspěšnou izolaci DNA ze vzorku a následnou genetickou analýzu je vhodné dodržet tyto zásady při sběru vzorků:

  • Krev a tkáně: ideálně uchovávat v 96% ethanolu, krátkodobě i v 70% ethanolu. Pozor, denaturovaný líh DNA zničí! Pro některé jednoduché analýzy je možné krev nechat zaschnout na savém papíru a urychleně odeslat ke zpracování.
  • Peří: pero vložit do uzamykatelného sáčku nebo do papírové obálky a pokud je nutné jej delší dobu skladovat, doporučujeme jej zamrazit. Hlavně u menších druhů ptáků (pěvci) se pro analýzu DNA hodí hlavně dlouhá pera (rýdovací, letky), ale je možno použít i pera obrysová. Pokud máme možnost, volíme však pera dlouhá – u obrysového opeření je nižší výtěžnost DNA.
  • Trus: vzorek trusu odebereme do papírového sáčku nebo obálky a necháme vyschnout. Nepoužíváme plastové sáčky – jednak se v nich může vzorek zapařit a když vyschne, elektrostatický náboj pytlíku dělá problémy při zpracování.

Pro další typy vzorků nás prosím kontaktujte a domluvíme se, jak nejlépe postupovat.

Kontaktní informace

Tereza Kauzálová, Ondřej Kauzál

e-mail: ubogen.infogmail.com

Ústav biologie obratlovců AV ČR
detašované pracoviště Studenec
Studenec 122
675 02 Koněšín

web: http://ondrejkauzal.org/genetika/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email