Ústav biologie obratlovců organizoval konferenci The 4th Nothobranchius Symposium

Ve dnech 3.– 4. 6. 2021 se konal 4. ročník konference „The 4th Nothobranchius Symposium“.  Prof. M. Reichard (ÚBO AV ČR), který se dlouhodobě zabývá behaviorální a evoluční ekologií ryb, společně s molekulárním onkologem Prof. O. Slabým (CEITEC MU) spojili své síly, aby zorganizovali setkání pro odborníky na ryby rodu Nothobranchius, tedy halančíky.

Konference je tradičně zaměřena na všechny aspekty týkající se biologie halančíků a dotýká se proto různých oborů od genetiky a anatomie přes metabolismus a stárnutí až po ekologii a evoluci těchto krátkověkých ryb. Symposium bylo zahájeno plenární přednáškou Dr. Jasona Podrabskeho z Portland State University v Oregonu (USA), která se týkala vývoje embryí a diapauzy anuálních halančíků. Zaregistrováno bylo celkem 261 odborníků z celého světa, kteří mohli všechny prezentace sledovat v online prostoru na dálku. Na konferenci zaznělo celkem 30 prezentací a bylo představeno 16 posterů. Ze studentských prezentací byly hlasováním vybrány ty nejlepší, přičemž vítězem nejlepší prezentace se stal Johannes Krug z Německa a cenu za nejlepší poster získala Chiara Giannuzzi z Itálie.  Další setkání by se mělo uskutečnit v roce 2023 v Belgii, kde si vědci sdělí své nové poznatky o stále překvapujících halančících.

Tato akce se koná každé dva roky, přičemž letos proběhla s ročním zpožděním způsobeným pandemií koronaviru. Vzhledem k současné situaci byla konference přesunuta do online prostoru.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email