Pozvánka na přednášku: Nový Zéland: evoluční laboratoř na konci světa

Zveme Vás na přednášku Mirka Čapka “Nový Zéland: evoluční laboratoř na konci světa”

Přednáška proběhne ve čtvrtek 3. 3. 2022 v pavilonu Anthropos v Pisárkách od 17h.

Nový Zéland se zcela vymyká normálním pravidlům. Osmdesát milionů let evoluce zde stvořilo zcela unikátní ekosystém a tato oblast světa se řadí mezi tzv. horká místa biodiverzity. Řada místních druhů ptáků (nejvíce na světě) ztratila schopnost létat, nejsou tu téměř žádní původní terestričtí savci a v postavení vrcholového pozemního predátora je malý, podivný a velmi starobylý plaz s extrémně pomalým metabolismem. Místní papoušci nahrazují opice a jeden druh díky své inteligenci dokáže přežívat i na sněhu. Hmyz zde dosahuje obřích rozměrů, přičemž nahrazuje drobné pozemní savce. V noci v lese narazíte na velmi podivné, savce připomínající ptáky kivi, a dokonce na tučňáky.

S příchodem Polynésanů sem byli zavlečeni první nepůvodní savci a dílo zkázy posléze završili bílí přistěhovalci z Evropy, kteří sem zavlekli řadu nepůvodních rostlinných a živočišných druhů včetně predátorů a kompetitorů, majících zničující dopad na populace místních starobylých endemických druhů, které nemají vyvinuté antipredační strategie a nedokážou se proti vetřelcům bránit. Novozélanďané dnes investují horentní částky do záchrany ohrožených druhů, pro některé z nich však už bylo příliš pozdě. Naštěstí najdou se i úspěšnější příběhy, přičemž některé druhy mají za sebou doslova zmrtvýchvstání.

Přednášku doplní autorovy originální fotografie pořízené v terénu. Kromě Severního a Jižního ostrova se podíváme i na pět menších satelitních ostrůvků Nového Zélandu a jejich unikátní flóru a faunu, včetně některých nejvzácnějších a nejohroženějších druhů naší planety. Vypravíme se také na otevřený Pacifik, protože oceán kolem Nového Zélandu je patrně nejlepším místem na světě, pokud jde o výskyt mořských ptáků z řádu trubkonosých.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email