Pozvánka na přednášku: Biodiverzita Afrického rohu. 1. část: Střecha Afriky

Rádi bychom Vás pozvali na přednášku Miroslava Čapka o biodiverzitě tzv. Afrického rohu. Přednáška proběhne tento čtvrtek 16. února v 16h 30 v Centru kulturní antropologie MZM pavilonu Anthropos v Pisárkách.

Během přednášky se dozvíte například to, že Africký roh představuje pro přírodovědce jednu z nejvíce fascinujících a biologicky nejrozmanitějších oblastí kontinentu, jakož i celé Afrotropické oblasti. Mirek se v této přednášce zaměří na diverzitu obratlovců, a to především ptáků a savců Etiopské vysočiny, která patří mezi nejdrsnější oblasti Afriky a zároveň je jedním z geologicky nejaktivnějších míst naší planety.

“Tento rozsáhlý horský masiv je rozdělený Velkou příkopovou propadlinou. V širokém rozpětí nadmořských výšek se zde v nejrůznějších typech prostředí vyskytuje unikátní flóra a fauna, ” říká Miroslav Čapek a dodává, “během přednášky se podíváme se na planinu Sululta, do několika lokalit Velké příkopové propadliny a pohoří Bale včetně náhorní plošiny Sanetti.”

Autorovy originální snímky představí řadu druhů ptáků a savců včetně jedinečných endemitů, ale i druhů s většími areály rozšíření a také některé palearktické mezikontinentální migranty zimující v Afrotropické oblasti. Ptačí druhy všech možných velikostí, tvarů a barev od pestře zbarvených vlh, vousáčků a leskoptví až po zcela krypticky zbarvené dropy, stepokury, běhulíky, nebo některé pěvce. Nebudou chybět ani vrubozobí, dravci, zoborožci, šplhavci a celá škála dalších opeřenců, ze savců sudokopytníci, primáti, ikonický vysoce specializovaný afromontánní endemit vlček etiopský, ale i nenápadní hlodavci.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email